VARAN Turizm İçin Geri Sayım Başladı !

/ 24 Nisan 2020 / 6.132 / yorumsuz
VARAN Turizm İçin Geri Sayım Başladı !

Varan Turizm Tarihi

Varan Turizm, 1946 yılında Kadıköy-Pendik arasında faaliyete başlayan İstanbul kökenli kara yolu yolcu taşımacılığı firmasıdır. Sektöründe Türkiye’de, telefon ile bilet satışı, İnternet üzerinden bilet satışı, çift katlı otobüs, şehir içi servis hizmeti, bağımsız otobüs terminali ve konaklama tesisi, non-stop sefer uygulaması gibi hizmetleri ilk kez sunan firmadır.

Firma 2012 yılı itibarıyla ULUSOY çatısı altında birleşmiş 5 yıl sonra mali sebeplerden ötürü 14 OCAK 2016 ‘da seferlerine son vermiştir.

 

-TAŞIMACILIK SEKTÖRÜNDE Kİ İLKLERİ

1952’de İlk Avrupa karoserli yatar koltuklu panoramik otobüsleri hizmete sundu.

1960’ta yolcuları evden alarak ilk kez şehir içi servis hizmeti vermeyi başlatmıştır.

İlk bağımsız otobüs terminali (Söğütözü / Ankara) ve bağımsız konaklama tesisini (Bolu Dağı)’de açan seyahat şirketi olmuştur.

1986’da Karayolu yolcu taşımacılığında yabancı dil bilen hostes istihdam etmişlerdir.

1986’da Karayolu seyahatinde ilk kez sigara içilmeyen çift katlı otobüsleri hizmete açmışlardır.

1993’te Ankara-İstanbul arasında ilk kez Non Stop Business Line seferleri hizmete açmışlardır.

1994’te İstanbul-Ankara arasında ilk kez çift katlı Bistro otobüslerini hizmete sunup, ileri düzeyde yol güvenliğine sahip, 51 yolcu kapasiteli çift katlı Varan Bistro otobüslerimizde; 16 kişilik 4×4 lüks bir Fransız restoranı şeklinde dekore edilen alt “Bistro” katında zengin alacart menülerle konuklarımıza bambaşka bir ambians sunarak karayolunda lüks hizmetin öncülüğünü yapmış bulunmaktadırlar.

1994’te Avrupa ve Türkiye’ de ilk kez real time on-line bilgisayar sistemi projesini hayata geçirerek tüm Varan turizm ofislerinden bilet satış ve rezervasyon işlemlerini gerçekleştirmişleridir.

1995’te İlk kez ofise gelmeden TELEFON ile bilet satış hizmeti vermeye başlanmıştır.

1998’de Dünyada ilk kez Internet üzerinden bilet rezervasyonu ve satış hizmetine başlanmıştır.

1998’de Dünyada ilk kez ISO 9001 Kalite Güvence Sistem Belgesini sahip olmuşlardır.

1999’da Turizm’ de Kalite “SKALİTE” ödülünü almışlardır.

2000’de Multimedia otobüslerle kişiye özel TV ve video ekranı ve çok kanallı radyo hizmetiyle farklı bir seyahat ayrıcalığına imza atmışlarıdır.

2000’de Deluxe otobüslerle ilk kez tek koltuk konforu sunmuşlarıdır.

2000’de Sektörde ilk kez otobüslerde çok kanallı müzik yayınına geçiş yapılmıştır.

2001’de Otobüslerdeki video yayınlarında ilk kez sinema filmi, belgesel, müzik klipleri, sanat, magazin, eğlence ve sohbet programlarından oluşan Varan’a özel hazırlanan yayın kuşağı ile hizmet vermişlerdir.

2003’te EN ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistem Sertifikası almışlardır.

2004’te İstanbul Ataşehir Ankara Söğütözü İzmir Bornova Terminalleriyle Afyon mola tesisinde ve tüm S 417 HDH DELUX, S417 HDH TOP SKY Setra markalı otobuslerinin tamamında kablosuz internet erişimi hizmeti sunmuşlarıdır.

2006 yılında filodaki tüm S 417 HDH model otobüslere takılan uydu anteni sayesinde yol boyunca TV kanallarını seyretme imkânı verilmiştir.

2013 yılında varan filosuna İrizarlar dahil olmuştur.

 

#ÖzelHaber ; VARAN TURİZM HAKKINDA Kİ  SON GELİŞMELER

 

LKS Grubu Abdullah İslam ve Soğancı Grup Kemal Soğancı ortaklığıyla, projenin gelişmesiyle ilerleme noktasında Kemal Erdoğan,

İstanbul yapılanmada Metin Alper Yücel’in olduğu ortaklıkta VARAN Firma Genel Müdürlüğü Ankara Beysukent’de hizmete sunuldu (fotoğraf ektedir) . Firma dışardan hiç araba almamakla beraber,

aileye yakınlıkla bilinen bir turizm şirketinin 2 veya 3 aracı Varan segmentinde olacaktır.

Aldığımız bilgiler doğrultusunda 100 araçlık bir filo yapılanması hedefleniyor. Şuan halihazırda 26 adet sıfır km Mercedes-Benz Tourismo 16 RHD ve aynı şekil 26 adet sıfır km Neoplan Tourliner (13 Metre) aracın hazır olduğu ve açılışa kadar filonun tamamlanacağı bildirilip filodaki araçların hepsinin ”Gri” renk olacağı, araçlar maksimum 39 kişi olacak ve belirli hatlara göre koltuk sayısı düşürülebileceğinin bilgisini edindik.

Başkent Ankara’da AŞTİ şubesi , İstanbul Alibeyköy Cep Otogarında 8 numara, İzmir’de bir ara eski Varan’a benzetilen fakat ömrü çabuk biten VİVA Turizm’in eski yazhanesinin alındığı ve işlemlerin bitirildiği edinilen bilgiler arasında.

Açılış için ise çok güzel VARAN kalitesine yakışır lüks tarihi bir mekanda yapılacağı bildirildi. Açılış olarak ülkenin içerisinde bulunduğu olağanüstü hallerden dolayı aksi bir durum olmadıkça ”Temmuz 15”  açılış için düşünülen tarih.

İlk seferleri ise şu şekil ; İstanbul, Ankara ,İzmir ,Antalya ve turistik bölgelere gerçekleştirelecek.

Antalya’nın doğusunda ki Manavgat vb. iller şuanlık yok. İleride Ayvalık ,Bodrum ,Kuşadası ,Çeşme ve Fethiye gibi bölgelere seferlerin olabilirliği yüksek.

Yakında da sektörün sesi ULAŞIMIN SESİ olarak ilklerin Sesi’nden ilk roportajımızı VARAN ortakları ile yapacağız. TAKİPTE KALIN…

 

Yorum yaz