UKOME’DEN TARİHİ D-100 KARARI YÜRÜRLÜĞE GİRDİ! ALT YOL MUHABBETİ SONA ERDİ!

/ 11 Ocak 2021 / 309 / yorumsuz
UKOME’DEN TARİHİ D-100 KARARI YÜRÜRLÜĞE GİRDİ! ALT YOL MUHABBETİ SONA ERDİ!

Şehirlerarası yolcu taşımacılığında bugün itibarı ile yeni bir döneme giriliyor. Firmalar artık D-100 üzerinden yolcu alamayacak.

Uzun yıllardır sık sık tartışmalara neden olan D-100 Karayolundaki (alt yol) şehirlerarası yolcu taşımacılığı bugünden itibaren tarih oluyor. UKOME’nin kasım ayında aldığı karar uygulanacak ve artık D-100’den şehirlerarası otobüs geçemeyecek.

Büyükşehir Belediye’nin Kasım ayında yapılan UKOME toplantısında ASYA TUR‘un D-100 karayolunda şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapma kararı ret edilmişti. Talep ile birlikte D-100 karayolunda uzun zamandır yolcu taşımacılığı yapan EFE TUR’un da yolcu taşımacılığı yapmaması üzerinde karar alındı. Kararla birlikte şehir trafiğinde yoğunluğa sebep olduğu bahanesi öne sürülen karar bugün itibari ile yürürlüğe girdi.

ASYA TUR BAŞVURU YAPMIŞTI!

Yeniden Kocaeli’nde hizmete başlayan ASYA TUR , EFE TUR gibi D-100 karayolunu kullanabilmek için UKOME’ye başvurmuştu. Bursa Yolu Işıklı Kavşak ile Körfez Gişelerinden itibaren D-100 karayolunu kullanmak istedi fakat UKOME tarafından bu talebe olumlu yanıt gelmedi. UKOME ASYA TUR‘un kararını ret ederken mevcut durumdaki tüm D-100 karayolunu kullanan şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs firmalarına yolu kullanmasına yasak getirdi.

TEBLİGATLAR GÖNDERİLDİ!

Kasım ayında alınan karar ile birlikte EFE TUR‘da D-100 karayolunu kullanamayacak. Alınan karar tüm şehirlerarası yolcu taşıyan şirketlere Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından tebliğ edildi. Bugünden itibaren otobüsler otogardan TEM otobanına girerek bu güzergahı kullanacak.

TRAFİĞE BİR YARARI DOKUNMAYCAK FAKAT FİRMALAR ARASINDA ADALET SAĞLANDI

Bildiğiniz üzere Kocaeli’nde çok fazla yerel otobüs şirketi yok. İZMİT SEYAHAT ,GÜRKAN TURİZM var elbette ama onlarda EFE TUR ile birlikte hareket ettiğinden şuan tek dişli rakip ASYA TUR!

Geçmiş yıllarda ASYA TUR’un oyundan ayrılıp EFE TUR’un tek tabanca olduğu ilde bu oyunu bozmaya çalışan çok büyük rakipler oldu.

PAMUKKALE VE METRO TURİZM

PAMUKKALE kaliteli hizmetini Kocaeli’nde de sürdürüyordu fakat D-100 karayolunu kullanamadığı için yolcu da tercih haliyle etmiyordu. Üstüne şirket konkordato ilan edince Kocaeli’nden çekilmek zorunda kaldılar.

METRO TURİZM‘de, ASYA TUR tekrardan yollara geri dönünce işletme hakkını EFE TUR‘a kiralamış ve bir çok acentesini kapatmış EFE TUR ile yoluna devam etmeye karar vermişti. Yani anlayacağınız tekel bozulamıyordu. Taki şimdiye dek…

Kısacası ne yolcuya ne trafiğe yarayacak bir karar değil bu fakat rekabet eşitliğine ve işte o yıllardır kırılamayan tekelin sonlanmasında çok yerinde bir karar.

Yorum yaz