Şehirler Arası Otobüslerde Yolcu Kısıtlaması Kalktı!

/ 9 Mart 2021 / 168 / yorumsuz

Geçen günlerde görüşmelerine başlanan ve bugün yayınlanması beklenen genelge yayınlandı.

Daha öncesinde Otobüs Konseyi Başkanı Mustafa Yıldırım Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrasında Bugün İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU ile de görüşme gerçekleştirmişti.

Görüşmede şehirlerarası ve turizm otobüslerinin gerekli önlemler alınarak tam kapasite ile çalışması talebi iletildi. Bakan Soylu görüşme sonrası iller idaresi genel müdürlüğüne genelge hazırlaması için talimat verdiği açıklanmıştı.

Yıldırım yaptığı açıklamada şu ifadelerde bulunmuştu; Yeni kısıtlamalara muhatap olmamak için firma sahiplerimizin ve yöneticilerimizin salgın önlemleri konusunda çok özenli olmaları gerekmektedir.
Aynı genelgede otogarlardaki ticari alanların 24 saat açık olması kararıda yer alacaktır notunu da kaydetmişti.
 
Aynı zamanda bu görüşmede Anadolu yakasında planlana yeni otogar için de Tarım ve Orman Bakanlığı ile görüşmek için randevu aldıklarını ve bu ay içinde Ankara’da toplantı gerçekleştireceklerini kaydetmişti.
 
AYLARDIR BEKLENEN HABER GELDİ, ARTIK ŞEHİRLER ARASI OTOBÜSLER RUHSATLARINDA YAZAN KOLTUK KAPASİTESİ KADAR YOLCU TAŞIYABİLECEK!
 
 
Genelge İçişleri Bakanlığı tarafından ilgili illerin valiliklerine kararı gönderdi. Bundan sonra korona virüs önlemleri kapsamında HES Kodu zorunluğunda B1, B2, D1, D2 ve D4 yetki belgesine sahip taşıtlar ruhsatlarında belirtilen yolcu kapasitesi oranında yolcu kabul edebilecek.
 
2. önemli karar ise otogarlarda ki yeme-içme alanları(lokanta, restoran, kafeterya, pastane) sürekli açma-kapama saati sınırı olamadan hizmet verebilecek.
 
 

Yorum yaz