Öz Erciş Seyahat, Namaz İçin Mola Talep Eden Yolcuya Mola Verilmeyeceği Cevabıyla İlgili Açıklama Yayınladı !

/ 6 Kasım 2022 / 368 / yorumsuz
Öz Erciş Seyahat, Namaz İçin Mola Talep Eden Yolcuya Mola Verilmeyeceği Cevabıyla İlgili Açıklama Yayınladı !

Şehirlerarası otobüste ‘namaz molası’ tartışması: Öz Erciş Seyahat laiklik vurgusu yaptı, anayasa maddelerini hatırlattı !

Bir vatandaş Öz Erciş Sehayat Firması’ndan ‘namaz molası’ talebinde bulundu. Vatandaşın isteğinin reddedilmesinin ardından sosyal medyada tartışma konusu olan talebe ilişkin firma açıklama yaptı. Firma açıklamasında laik vurgusu yaptı, anayasanın maddelerini hatırlattı.

Abdullah Gündüz isimli bir kişi Twitter hesabından, “65 DH 854 plakalı “Öz Erçiş Seyahat” isimli seyahat firması öğle ve akşam namazları için 3 dakika mola talep etmeme rağmen inatla mola veremeyeceğini, namazı sonra kılabileceğimi ve bu ricamı tüm yolcuların hakkına girmek olduğunu iddia ederek talebimi reddetmiştir”paylaşımını yaptı. 

Avukat Tuncay Keserci, Öz Erciş Seyahat adına şu açıklamayı paylaştı: 

Otobüs gibi toplu taşıma araçlarının önceden belirlenen güzergâhlar ve bu güzergahlar üzerinde bulunan mola yerleri dışında, hayati tehlike arz edecek durumlar hariç olmak üzere durması, bizzat toplu taşıma sisteminin bu niteliğinden dolayı amaca uygun değildir. Anayasanın 2. maddesinde Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak tanımlanmıştır. Anayasanın 14.maddesine göre, anayasada tanımlı hakların hiçbiri, özellikle demokratik ve laik anlayışı ortadan kaldırma amacıyla kullanılamaz.

Anayasanın 23.maddesi “yerleşme ve seyahat hürriyeti”ni ve 24.maddesi “din ve vicdan hürriyeti”ni güvence altına almıştır. 

Buradan hareketle müvekkil şirketin sadece bir veya birkaç yolcu ibadet edecek diye ibadet etmeyen ve öngörülen zamanda varmak istediği noktaya ulaşmak isteyen diğer yolcuların, bahsi geçen anayasal haklarını görmezden gelmesi şirket politikamız nedeniyle mümkün değildir. Tüm yolcuların bu prensiplere saygı duymasını beklediğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz” 

Ayrıca sosyal medyadan da destek alan firma kısa sürede Türkiye gündemine girmeyi başardı.

Yorum yaz