Mercedes-Benz Türk, Dijitalleşme Yolunda SCADA ile Vites Artırıyor

/ 1 Nisan 2024 / 1 / yorumsuz
Mercedes-Benz Türk, Dijitalleşme Yolunda SCADA ile Vites Artırıyor

Mercedes-Benz Türk, yenilikçi teknolojileri üretim süreçlerine entegre ederek üretim kalitesini ve verimliliğini artırmaya devam ediyor. Bu kapsamda Mercedes-Benz Türk, Aksaray Kamyon Fabrikası’nda tesis performansını izleyerek süreçleri optimize eden ve hızlı müdahale imkanı sunan SCADA Projesi’ni başlattı. İlk aşamada 15 istasyonda hizmet verecek olan sistem, ilerleyen süreçte 25 istasyona genişleyecek. Ekipmanların bakım faaliyetlerinde verimliliğin artmasını sağlayan SCADA projesi, potansiyel arızaları belirleyerek planlı bakım yapılmasını da mümkün kılacak. 

Dijital dönüşüm ve teknolojik inovasyon alanlarında sektörüne öncülük eden Mercedes-Benz Türk, endüstriyel dönüşüm vizyonu çerçevesinde, Aksaray Kamyon Fabrikası’nda SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) Projesi’ni hayata geçirdi. 

Tesislerin performansını izleme, süreçleri optimize etme, arıza ve hata durumlarında hızlı müdahale etme gibi önemli yetenekler sağlayan SCADA sistemi, ilk aşamada montaj hattındaki 15 istasyonda hizmet verecek. İlerleyen süreçte ise diğer hollerdeki istasyonların da dahil edilmesiyle, toplam 25 istasyonda hizmet sunacak şekilde genişletilecek. Böylece bütün makineler tek bir platformda toplanacak ve montaj hattındaki makinelerde olası bir sorun yaşadığında, bu durumun hızla tespit edilmesi ve buna uygun bir şekilde müdahale edilmesi sağlanacak. SCADA sistemi, montaj hattındaki makinelerden gelen verileri sürekli olarak izleyerek, herhangi bir arıza veya performans düşüklüğü tespit ettiğinde, bu durumu hızla operatörlere bildirecek ve sorunların hızlıca çözülmesine olanak tanıyacak. Bu sayede üretim sürekliliği ve verimlilik artarken, aksamaların da minimum düzeye indirilmesi sağlanacak.

SCADA sistemi sürekli olarak sensörlerden gelen verileri izleyerek, analiz ettiği için ekipmanların performansı hakkında bilgiler sağlayarak, potansiyel arızaların belirlenmesine de yardımcı olacak. Bu doğrultuda arızaları önceden tahmin etmek ve planlı bakım işlemlerini gerçekleştirmek mümkün olacak. Bu da makinelerin beklenmedik duruşlarını önleyerek üretim sürekliliğine katkı sağlayacak.

Mercedes-Benz Türk Hakkında:

Mercedes-Benz Türk, 1967 yılından bu yana Türkiye’de ağır ticari araç endüstrisinin öncüsü olarak faaliyet göstermektedir. Şirket, 2020 yılına kadar kamyon ve otobüs gruplarındaki faaliyetlerine ek olarak Mercedes-Benz marka hafif ticari araçların ve Daimler AG çatısı altındaki tüm otomobil markalarının satışını gerçekleştirmiştir. Daimler AG, 2020 yılında kamyon ve otobüs ile otomobil ve hafif ticari araçlar birimlerini iki ayrı şirket yapısı altında topladı. 01.12.2021 itibarıyla da ayrı bir tüzel kişilik olan  “Daimler Truck AG”’ şirketi altında; Mercedes-Benz Türk A.Ş., Daimler Truck’ın 3 büyük kamyon üretim tesisinden biri olan Aksaray Kamyon Fabrikası, Daimler Buses’ın dünyadaki en büyük otobüs üssü olan Hoşdere Otobüs Fabrikası ve bünyesinde bulunan iki AR-GE merkezi ile Kamyon ve Otobüs gruplarından sorumlu olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Yaklaşık 1.4 milyar avro yatırım hacmiyle Mercedes-Benz Türk A.Ş. bugün Türkiye’nin en büyük yabancı sermaye yatırımlarından biridir ve 7.000’i aşkın personel istihdam etmektedir.

Yorum yaz