KARSAN ROTTERDAM HAVALİMANI’NA OTONOM E-ATAK İLE YOLCU TAŞIYACAK!

/ 10 Mart 2024 / 1 / yorumsuz
KARSAN ROTTERDAM HAVALİMANI’NA OTONOM E-ATAK İLE YOLCU TAŞIYACAK!

Avrupa başta olmak üzere dünyada toplu ulaşımın elektrikli ve otonom dönüşümünde öncü rol oynayan Karsan, sektörde ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Şirket, 2021 yılından bu yana dünyada hizmet veren ADASTEC işbirliği ile geliştirdiği sürücüsüz modeli Otonom e-ATAK ile, şimdi de Hollanda’da, Rotterdam Havalimanı’nda toplu ulaşım hizmeti sunmak için şehrin ana toplu taşıma operatörü RET (Rotterdamse Elektrische Tramvay) ve DAM Shuttles ile sözleşme imzaladı. Meijersplein metro durağı ile Rotterdam Havalimanı arasında 5 kilometrelik güzargahta yolcu ve çalışanları taşıyacak olan iki adet Otonom e-ATAK, 2024 yılının Kasım ayında RET’in parkına dahil olacak. “Mobilitenin Geleceğinde Bir Adım Önde” olma vizyonuyla dünyada toplu taşımanın dönüşümünde öncü rol oynadıklarını söyleyen Karsan CEO’su Okan Baş, “Bu imza aynı zamanda şirketimizin Hollanda’ya ilk ihracatını temsil ediyor. Otonom e-ATAK aldığı ödüller ve hizmet verdiği bölgelerdeki çalışmalarıyla başarısını kanıtlamış bir model. Bu projeyle dünyada ilk kez havalimanı transferini otonom bir araçla gerçekleştiren marka olacağız. Araçlarımız Meijersplein metro durağından yolcularını alıp, Rotterdam Havalimanı’na taşıyacak. Norveç ile başlattığımız otonom elektrikli toplu taşıma atağını şimdi de Hollanda’ya taşıyoruz. Karsan olarak daha fazla ülkenin dönüşümüne öncülük etmeye devam edeceğiz” dedi. ADASTEC CEO’su Dr. Ali Peker ise “Karsan ile olan stratejik ortaklığımız, dünya çapında toplu taşımanın dönüşümünde önemli bir rol oynuyor. 2021’den bu yana devam eden iş birliğimiz sayesinde elektrikli otonom toplu taşıma alanında birçok ilki gerçekleştirdik. Meijersplein metro durağından yolcularını alıp, Rotterdam Havalimanı’na taşıyacak olan araçlarımız, otonom toplu taşıma alanında havalimanında ilk kez hizmet verecek olmasıyla dünyada bir ilke daha imza atmaktayız. RET’in liderliğinde, yolcularımıza yüksek konfor ve çevre dostu bir alternatif sunarken, çevresel etkiyi azaltma konusunda önemli bir adım atıyoruz. ADASTEC olarak,’otonom toplu taşıma çözümlerimizle dünya çapında ulaşımın geleceğini şekillendirmeye devam edeceğiz.açıklamalarında bulundu.

 

Geleceğin teknolojilerini bugüne taşıyan ve öncü hamleleri ile sektöre yön veren Karsan, global pazarlarda ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Avrupa’da elektrikli toplu taşıma pazarındaki yenilikleriyle dikkatleri üzerine çeken Karsan, sürücüsüz taşımada da yapılmamışları yapmayı sürdürüyor. Bu kapsamda 2 adet Otonom e-ATAK’ı Hollanda’nın Rotterdam şehrine ihraç etmek için imza atan Karsan, otonom iş ortağı ADASTEC ile dünyanın ilk havalimanı otonom projesini de gerçekleştirmiş olacak. 

 

Karsan’ın Hollanda’ya ilk ihracatı!
Karsan’ın, iş ortağı ADASTEC ile birlikte geliştirdiği ve dünyanın seri üretim ilk Seviye 4 otonom otobüsü olan 2 adet Otonom e-ATAK, Kasım ayında Rotterdam’ın toplu taşıma operatörü RET’e teslim edilecek. Aralık sonuna kadar yol testlerinin tamamlanması planlanan Otonom e-ATAK, 2025 Ocak ayında rotada çalışmaya başlayacak. “Mobilitenin Geleceğinde Bir Adım Önde” olma vizyonuyla dünyada toplu taşımanın dönüşümünde öncü rol oynadıklarını söyleyen Karsan CEO’su Okan Baş, bu imzayla birlikte Hollanda’ya da ilk ihracatın gerçekleştirileceğini kaydetti. Otonom e-ATAK’ın aldığı ödüller ve hizmet verdiği bölgelerdeki çalışmalarıyla başarısını kanıtladığını vurgulayan Okan Baş, “Bu projeyle dünyada ilk kez havalimanı transferini otonom bir araçla gerçekleştiren marka olacağız. Araçlarımız Meijersplein metro durağından yolcularını alıp, Rotterdam Havalimanı’na ve oradan da tekrar metro durağına olacak şekilde 5 kilometrelik bir rotada yolcuların valiziyle binebileceği şekilde otonom olarak hizmet verecek. ” dedi. Proje için duydukları mutluluğu belirten ADASTEC CEO’su Dr. Ali Peker ise “Karsan’ın yenilikçi yaklaşımı ve üretim kalitesi ile birleşen ADASTEC’in otonom sürüş yazılım platformundaki teknoloji uzmanlığı ile bir araya gelerek ge’iştirdiğimiz projeler, sektörde yeni standartlar belirliyor. Hollanda’daki bu proje, otonom toplu taşımanın havalimanı ortamında nasıl etkin bir şekilde ’ullanılabileceğini göstermesi açısından da büyük öneme sahiptir. ADASTEC olarak, geleceğin toplu taşıma çözümlerini şekillendirmeye ve dünya genelinde sürdürülebilir mobiliteye katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Bu başarı hikayesi, ADASTEC ve Karsan’ın, sadece bugün için değil, gelecek nesiller için de daha iyi bir dünya inşa etme taahhüdünün bir göstergesidir.” Dedi. 

 

Okan Baş: Toplu ulaşımı dönüştürmeye devam edeceğiz! 
Karsan Otonom e-ATAK’ın ABD, Norveç, Türkiye, Romanya ve Fransa’da farklı rotalar üzerinde çalışarak 67 bin km otonom sürüş deneyimi kazandığını hatırlatan Okan Baş, “Avrupa’da ilk kez şehir içinde otonom şekilde toplu taşıma hizmeti veren araç olan Otonom e-ATAK, Norveç’in Stavanger şehrinde 2022 yılından bu yana hizmet veriyor. Hatta kısa bir süre önce bu rotayı güncelleyip genişlettik ve böylece aracımız Avrupa’da tünelden geçen ilk sürücüsüz araç oldu.  Norveç ile başlattığımız otonom elektrikli toplu taşıma atağını şimdi de Hollanda’ya taşıyoruz. Karsan, otonom elektrikli toplu ulaşımda atağını sürdürerek, daha fazla ülkenin dönüşümüne öncülük etmeye devam edecek” diye konuştu.

Yorum yaz